כל השיטות לאספקת-כח לארדואינו

כאשר רוצים לעבוד עם לוח הארדואינו, הדבר הבסיסי ביותר שחייבים לעשות, זה לספק לו מתח-הפעלה. המאמר להלן, סוקר את השיטות העיקריות לאספקת-כח להפעלת ארדואינו ומפרט את המאפיינים של כל דרך.

אספקת כח לארדואינו

הארדואינו מתוכנן כך שניתן לספק לו מתח הפעלה במספר דרכים שונות. לכל דרך ישנם יתרונות וחסרונות והמשתמש אמור לבחור את שיטת אספקת-הכח, שהכי מתאימה לשימוש שלו בארדואינו. להלן יפורטו רוב הדרכים הנפוצות להפעלת ארדואינו. חשוב לזכור, שמכיוון שישנן גרסאות רבות (לוחות שונים) של ארדואינו, חשוב לוודא בסכמה החשמלית, ששיטת הממתוח בה החלטתם להשתמש, אכן מתאימה ללוח הספציפי שלכם.

Arduino Mega

אספקת כח ללוח ארדואינו

  • אספקת מתח מכבל USB - זהו החיבור הבסיסי שעובד בכל הלוחות בהם יש מחבר USB. כשמחברים את הארדואינו למחשב, כבל ה-USB מאפשר תקשורת עם המחשב ובמקביל, מספק כח לארדואינו ומאפשר את פעולתו. החיבור הזה מאפשר גם לטעון קוד חדש אל הלוח (לתכנת אותו) וגם להשתמש במוניטור הטורי (בעזרת ה-UART), שקיים בסביבת הפיתוח של הארדואינו. אם אין לכם אילוץ מסוים, זוהי שיטת הממתוח הקלה ביותר ולכן גם המומלצת, לפחות במהלך פיתוח קוד היישום. שימו-לב שדגמי הארדואינו מיני והפרו השונים, מגיעים ללא חיבור USB ולפיכך שיטה זו לא מתאימה לאספקת-מתח ללוחות האלה.
  • ספק-כח חיצוני, שמתחבר אל קונקטור הכח (שקע עגול) שעל הלוח. תחום מתחי-האספקה המותרים של הארדואינו, נע בין 7V ל-12V מתח ישר (DC). בכניסה זו יש בחלק מהלוחות גם דיודת הגנה, למניעת חיבור מתח בקוטביות הפוכה. המתח שמתחבר לכניסה זו, מועבר למייצב-מתח שבלוח. זהו חיבור נוח במקרה שרוצים שהארדואינו יפעל קבוע והוא נמצא במקום שמאפשר חיבור של ספק-כח מתאים. שימו-לב שבחלק מהלוחות לא קיים מחבר (קונקטור) למתח, אך בכל-זאת ישנו מייצב-מתח על הלוח (למשל בלוחות Pro Mini). במקרה כזה, אחד מהפינים של הארדואינו שמסומן ב-"RAW" (או Vin בחלק מהדגמים), משמש לחיבור אספקת המתח החיובית (+) מהספק והחיבור השלילי (-), מתחבר לפין שמסומן כ-"GND".
  • אספקת מתח על-ידי סוללה -  ניתן לחבר סוללה מלבנית (9V) או מצבר רכב (12V), אל מחבר אספקת-הכח של הארדואינו (או לפינים RAW ו-GND) ולהפעילו בעזרת הסוללה. היתרון הוא שהפעלה כזו היא "ניידת". כלומר, לא חייבים למקם את הלוח ליד ספק שמחובר לשקע חשמל, אלא ניתן להניחו בכל מקום. ה"חסרון" בשיטה זו הוא כמובן שמדי פעם הסוללה מתרוקנת ויש להחליפה או לטעון אותה. אם מחברים את הארדואינו למצבר ברכב, שנטען ממילא תוך כדי נסיעה, ניתן להשתמש בו ברכב ללא בעיה. כמובן שבמקום סוללה אחת של 9V, ניתן לחבר מספר סוללות בטור. למשל, ניתן לשרשר 6 סוללות "אצבע" (כל אחת בת 1.5V) ולהפעיל את הארדואינו בעזרתן.
  • חיבור מתח 5V מיוצב חיצוני, ישירות אל יציאת מייצב המתח שעל הלוח. היציאה הזו מגיעה אל הפין שמסומן כ-VCC". חיבור זה אינו מומלץ, כי "זה לא בריא" לחבר מתח ישירות למוצא של מייצב-מתח ועלול לגרום נזק ללוח. אך זה אפשרי ועובד ולעיתים פתרון כזה פשוט יותר מאפשרויות אחרות. למשל, אם יש לכם כבל USB שמחובר למחשב ואינו משמש לתקשורת עם הארדואינו (כלומר, אינו מתחבר לכניסת ה-USB של הארדואינו), עדיין ניתן להשתמש ב-5V שמגיע מהכבל, כדי להפעיל את הלוח.

יש לשים-לב לכך שבחלק מהדגמים, יש דיודת הגנה בכניסה, כנגד חיבור מתח-ההפעלה בקוטביות הפוכה, אך לא מובטח שקיימת בכל דגם. לפיכך כדאי לוודא שמחברים את המתח בקוטביות המתאימה. כמו-כן, אם אתם לא משתמשים בקונקטור אספקת המתח היעודי, או לחילופין, משתמשים בדגם ארדואינו שמגיע ללא קונקטור כזה, כדאי להציץ בסכמה החשמלית ולוודא שאתם מחברים את המתח למקום הנכון (ההסברים ברשימה לעיל הם לידיעה בלבד ואינן מפרטים או מתייחסים לכל האפשרויות שעשויות להופיע בחומרה של הלוחות במשפחת הארדואינו).

לסיכום

בכדי להפעיל את לוח הארדואינו, יש לספק לו מתח הפעלה מתאים ולחבר אותו לכניסות הנכונות. ישנן מספר שיטות של אספקת-כח לארדואינו ועליכם לבחור את השיטה שהכי מתאימה ליישום עבורו אתם משתמשים בלוח. חשוב לזכור שהדגמים המגוונים של הארדואינו, אינם זהים זה לזה ויש הבדלים בין חומרה של לוח אחד לאחר. לפיכך מומלץ לוודא ששיטת חיבור הכח הנבחרת, תתאים ליישום וללוח שבידכם ולא תגרום שום נזק. אם יש צורך, ניתן לעיין בסכמה החשמלית (כל הסכמות מופצות באינטרנט, באתר של ארדואינו) ולוודא את החיבור.

 

 

תקועים עם פרויקט בארדואינו וצריכים עזרה? צרו קשר