מהן הספריות של הארדואינו?

למה להמציא מחדש את הגלגל? אם אתם משתמשים בארדואינו, ומחברים אליו סוג כלשהו של חומרה נפוצה או שאתם צריכים לממש פרוטוקול תקשורת נפוץ, יש סיכוי טוב שמישהו כבר מימש את הקוד הדרוש ויצר ספריה מתאימה.

מהן ספריות הקוד של הארדואינו?

ספרית קוד, היא בבסיס אוסף של פונקציות, המיועדות לביצוע פעולות בעלות מכנה משותף כלשהו. לדוגמה, ספרית קוד לשליטה על תצוגת LCD. תכיל פונקצית אתחול, פונקצית כתיבה לשורה ראשונה או שניה, פונקצית הבהוב, ניקוי מסך וכדומה.

ספרית קוד כתובה בשפת הפיתוח של הארדואינו (דומה לשפת ++C) והיא שמורה בדרך-כלל, ב-2 קבצים: קובץ cpp וקובץ כותרת מתאים (h.*)

תמונה 1: מומלץ להוסיף לפחות תמונה אחת, בכל מאמר שמפורסם!

כיצד משיגים ספריות וכיצד מוסיפים ספריה לקוד שלכם

ישנן מספר ספריות קוד סטנדרטיות, המיועדות לטיפול בנושאים נפוצים בשימוש עם ארדואינו. להלן רשימה חלקית של ספריות סטנדרטיות המוכנות לשימוש:

SPI - קוד המשמש לתקשורת מול התקנים אחרים, בעזרת פרוטוקול SPI.

WiFi - קוד המשמש לחיבור אל האינטרנט, תוך שימוש במגן WiFi המתחבר לארדואינו.

SD - ספרית קוד שמאפשרת שימוש בכרטיס זכרון מסוג SD, לצורך אחסון נתונים וקריאתם.

Stepper - ספרית קוד המכילה פונקציות לשליטה על מנוע-צעד שמחובר לארדואינו.

בנוסף לספריות הקוד הסטנדרטיות, ישנה כמות גדולה של ספריות קוד שנכתבו בידי מפתחים פרטיים, שמוכנים לחלוק אותן עם אחרים. ניתן לאתר ספריות מוכנות כאלה, על-ידי חיפוש מתאים באינטרנט.

כדי להוסיף ספריה לקוד שלכם, יש להוריד את הקובץ המתאים אל המחשב שלכם. קבצי הספריה לרוב מכווצים יחדיו, אל קובץ zip וזהו הקובץ שעליכם להוריד אל המחשב שלכם.

הדרך הפשוטה ביותר להוספת ספרית קוד אל סביבת הפיתוח של הארדואינו, היא בעזרת "התקנה אוטומטית" (נתמכת החל מגרסה 1.0.5 ומעלה). אין צורך לפרוש את קובץ ה-ZIP שהורדתם. בתוך ה-IDE, גשו לתפריט Sketch ובחרו באפשרות Import Library. בשלב זה אתם יכולים לבחור באחת מספריות הקוד הסטנדרטיות שמופיעות בתפריט שמופיע, או לחילופין, כדי להתקין את ספרית הקוד מהקובץ zip שהורדתם אל המחשב, בחרו באפשרות Add Library. לאחר שיופיע דיאלוג "בחירת קובץ", נווטו אל התיקיה בה נמצא קובץ ה-zip ובחרו אותו. לאחר שהתהליך יסתיים, גשו שוב לתפריט Sketch ובחרו באפשרות Import Library. בתת-התפריט שיופיע עתה, יהיה גם שם הספריה שהוספת מקובץ ה-zip. בחרו בשם הספריה, כדי להוסיף אותה לפרויקט הנוכחי.

ישנה גם אופציה של "התקנה ידנית", הנדרשת בגרסאות ישנות יותר של סביבת-הפיתוח לארדואינו. לצורך מידע על אופן ההתקנה הידנית, מומלץ לבקר באתר הרשמי של ארדואינו.

כיצד יודעים אילו פונקציות כלולות בספרית קוד?

קוראים דקומנטציה, כגון מאמרים באתר הרשמי או בפורומים שונים, או שבודקים בקובץ h הנלווה או שפשוט קוראים את הקוד עצמו. לעיתים קרובות המפתח כולל הערות, המסבירות את כל הקטעים החשובים בקוד. קריאת ההערות, מאפשרת למשתמש לדעת אילו אפשרויות טמונות בספרית הקוד.

יתרונות וחסרונות בשימוש בספריות קוד

יתרונות: קוד מוכן לשימוש. חוסך זמן על הפיתוח ועל הדיבוג ועל לימוד החומרה. מאפשר גם למי שלא מבין בחומרה, להפעיל אותה.

חסרונות: לא ידועה רמת הדיבוג (האם ישנם עדיין באגים שלא התגלו?), לא אופטימלי ליישום שלך, אלא ליישום כללי. פחות הבנה לעומק מה קורה "מאחורי הקלעים".

לסיכום

ספריות הקוד של הארדואינו, מספקות למי שמעונין, קוד מוכן לביצוע פעולות ספציפיות. הספריה חוסכת את הצורך לשבת ולכתוב קוד משלך ומאפשרת קיצור משמעותי של זמני הפיתוח. אם אין לכם דרישות מיוחדות מהחומרה בה אתם משתמשים ואתם רק רוצים להגיע למצב של מערכת עובדת, שימוש בספרית קוד הוא פתרון מושלם.

 

תקועים עם פרויקט בארדואינו וצריכים עזרה? צרו קשר