האם גם מקצוענים משתמשים בארדואינו?

ארדואינו (Arduino) הוא הכינוי למשפחה של לוחות-פיתוח אלקטרוניים שמאפשרים לכל משתמש להתממשק בקלות לעולם החיצון או לחבר אליהם התקנים שונים בעלי ממשק אלקטרוני ולשלוט על ההתקנים בעזרת תוכנה מתאימה.

הקלות היחסית של הפיתוח בארדואינו הוציאה לו שם של "לוח-פיתוח לחובבים" ואכן, רוב המשתמשים בו נמנים על קבוצות כגון חובבי-אלקטרוניקה, מייקרים, סטודנטים, מעצבים ועוד. אך האם גם מקצוענים מוצאים בו שימוש, או שהם מתייחסים אליו כ"צעצוע" ותו לא?

 Arduino

ארדואינו הוא לוח-פיתוח בסופו של דבר

למרות התדמית הדילטנטית, מסתבר שכמות לא מבוטלת של אנשי-מקצוע בתעשיה משתמשים בארדואינו. השימוש בא לידי ביטוי בעיקר בשלבים הראשונים של פיתוח, ליצירת אב-טיפוס (לרוב בחומרה המבוססת על בקר שדומה לבקרים הקיימים  בארדואינו) או בשלבים מאוחרים יותר, ככלי עזר לביצוע בדיקות ויצירת יישומים מהירים.

בחומרה שמבוקרת על-ידי בקרים ממשפחת MEGA של חברת ATMEL, המפתחים מתחילים לעיתים את שלבי הפיתוח, במימוש אב-טיפוס של החומרה, על לוח ארדואינו. לאחר שנכתבת התוכנה הבסיסית ונעשות הבדיקות הדרושות, כדי לוודא שהחומרה והתוכנה מתאימות ליצירת היישום הרצוי, יכול מהנדס החומרה, לגשת למשימת תכנון החומרה הסופית, בהתבססו על התכנון החשמלי של הארדואינו (שמבוסס על "חומרה פתוחה" ולפיכך, הסכמות החשמליות שלו, נגישות לכל). ברוב המקרים, התכנון הבסיסי אינו מספיק ולפיכך המהנדס יוסיף חומרה, בהתאם לדרישות היישום הסופי.

מכיוון שהבסיס הוא ארדואינו, מהנדס התוכנה שצריך לפתח קוד להפעלת המוצר, יכול להשתמש ברוב המקרים בסביבת הפיתוח (IDE) של הארדואינו ולממש את קוד ההפעלה, בשפה של הארדואינו. במקרה שהשפה אינה מספקת את כל הפקודות והפונקציות להן נזקק המתכנת, יש לו את האפשרות לכתוב בעצמו את כל הדרוש לו, בעזרת שפת C, שנתמכת בסביבת-הפיתוח של הארדואינו.

ארדואינו בא לעזר

בשימוש נכון, ארדואינו עשוי להוות כלי-עזר נהדר לתמיכה בפיתוח של מוצרים אחרים. הודות לאפשרויות המימוש המהירות בארדואינו ולפשטות חיבור רכיבים וחומרות שונות אליו, מפתחים משתמשים בו לעיתים ככלי לבדיקות מוצרי חומרה שונים, שנמצאים בשלבי פיתוח.
לדוגמה, אם צריך לדמות לחיצה על לחצן הפעלה-כיבוי (Push-button) של מערכת חשמלית כלשהי ולחזור על הפעולה הזו אלפי פעמים, עם השהייה של שניה בין לחיצה אחת לאחרת, למשל כדי לבדוק את האמינות לאורך זמן, ארדואינו הוא כלי מצויין לשם כך. המשימה אמנם פשוטה וגם אדם ללא-הכשרה יוכל לבצע אותה, אך היא משעממת מאד ומונוטונית והאדם יתקשה להתמיד וללחוץ בתיזמונים הדרושים. הארדואינו לעומת זאת, בעזרת ממשק מתאים אל המערכת, יוכל לבצע את המשימה בקלות וברציפות, אפילו לאורך שנים (בהנחה שלא תהיה הפסקת-חשמל באמצע..)

אמנם עבור כל מבדק שהוא ניתן לרכוש ציוד בדיקה ייעודי, אך היתרון של הארדואינו הוא המחיר (הנמוך מאד), בהשוואה לציוד הייעודי וכן הגמישות שהוא מספק. שכן בעזרת שינויים והתאמות בקוד, ניתן לקבל פונקציונליות שונה בקלות ואילו צב"ד ייעודי נוצר כדי לבצע תפקיד מסוים בלבד ולרוב אינו גמיש מספיק כדי לבצע גם בדיקות שונות בתכלית.

ארדואינו לחובבים ולמקצוענים

אמנם הפיתוח בארדואינו נפוץ בעיקר אצל חובבי האלקטרוניקה ופחות בקרב אנשי-מקצוע, אך עם זאת היכולות המובנות של הארדואינו, החומרה הפתוחה, קלות כתיבת הקוד עבורו והפיתוח המהיר יחסית, כל אלו הופכים אותו למקובל גם בקרב מקצוענים, שמעריכים את הפשטות והזריזות בפיתוח שמספק הארדואינו.

 

 

 

 

תקועים עם פרויקט בארדואינו וצריכים עזרה? צרו קשר