החיקויים הזולים הרבים שקמו לארדואינו

אם החלטתם להכנס לתחום הפנטסטי של פיתוח בעזרת ארדואינו וכרגע אתם מחפשים לוח שיתאים לצרכיכם, בודאי נתקלתם בשפע הרב של לוחות ארדואינו, שמוצעים בכל אתר מכירות גדול. לא קשה להבין תוך זמן קצר, שרוב (אם לא כל) הלוחות המוצעים, הם חיקויים של הלוחות המקוריים. כל מוכרי החיקויים מבטיחים לקונים, שהלוח שהם משווקים, הוא הכדאי ביותר. איך אפשר להחליט מה לקנות? האם החיקויים הם תחליף טוב או שכדאי להתרחק מהם? ומה מומלץ למתחילים לקנות? תמשיכו לקרוא..

 

החיקויים של הארדואינו

אם חיפשתם ארדואינו באתרי מכירות גדולים, ניתן להבחין די בקלות, שרוב הפריטים הנמכרים, הם חיקויים לארדואינו, לרוב מתוצרת סינית. אמנם בתחום מוצרי אלקטרוניקה, קניית חיקויים מספקת לכם בדרך-כלל, תמורה מטיב נחות יותר לעומת המקור, אך בתחום הארדואינו, זה לא בהכרח כך.

ראשית, יש להבין שישנם מספר סוגים/קבוצות של חיקויים לארדואינו וכדאי להבחין בינהם, כדי שבמקרה ותרצו לרכוש מוצר, תקנו פריט שתואם לצרכים ולציפיות שלכם. סוגי החיקויים לארדואינו שקיימים:

 • "זיופים" (Counterfeit) - לוחות שנראים ומתנהגים בדיוק כמו הלוח האמיתי. הם זולים יותר ולרוב פחות איכותיים מבחינת גימור המוצר. ישנם מקרים שהזיוף הוא ברמה כה נמוכה, עד שהמוצר אינו עובד באמינות או אינו עובד כלל.
 • "תואמים" (Compatible) - לוחות שמוגדרים על-ידי היצרן כתואמים למוצר המקורי. הם זולים יחסית ועושים את כל מה שהמקורי עושה, אך לפעמים החומרה שלהם שונה מהחומרה בה משתמשים בלוח המקורי.
 • "נגזרות" (Derivatives) - אלו לוחות דומים לארדואינו מקורי מבחינת החומרה, אך היצרן הכניס בהם שינויים מכוונים, במטרה לשפר אותם או להתאים אותם לשימוש מסוים וכך להפוך אותם ליותר אטרקטיבים עבור נישות מסוימות של משתמשים. ניתן למצוא לוחות כאלה במגוון מחירים ואיכויות, בהתאם ליצרן הספציפי.

הדעות חלוקות לגבי הקביעה, האם החיקויים של הארדואינו הם "טובים" או "רעים". בהנחה שאתם שוקלים אפשרוית של קניית ארדואינו שאינו מקורי, כלומר, לוח שמשתייך לאחת מהקבוצות לעיל, רצוי להכיר את היתרונות והחסרונות של החיקויים לארדואינו.

היתרונות של החיקויים

 • מחיר נמוך יחסית - החיקויים כמעט תמיד זולים יותר, בהשוואה ללוח המקורי.
 • רוב החיקויים, כולל הזולים מאד, ברוב המקרים פועלים כמצופה. (אם כי זה לא תמיד "בניסיון הראשון". לפעמים צריך לבצע "תיקון קטן", כדי לגרום לחיקוי זול לעבוד כמו שצריך).

היתרונות של ארדואינו מקורי (או, החסרונות של החיקויים)

 • מקורי תמיד נתמך על-ידי ה-IDE (סביבת פיתוח התוכנה) של הארדואינו.
 • מקורי תמיד תומד בסטנדרטים של תכנון החומרה, כפי שנקבעו על-ידי מתכנני הארדואינו.
 • למקורי תמיד ניתן למצוא תיעוד באתר הרשמי. זהו פאקטור חשוב, למי שמתכוון להתעמק אי-פעם בתחום הארדואינו ולפתח יישומים מתקדמים יותר, או לחילופין, לפתח קוד עצמאי שאינו תלוי בספריות-הקוד הבסיסיות, שמגיעות עם סביבת-הפיתוח לארדואינו.
 • מקורי מיוצר על-ידי יצרנים מורשים מטעם בעלי-הזכויות. היצרנים מפרישים בחזרה חלק מהרווחים ומאפשרים המשך קיום של הפרויקט והאתר.
 • קניית מקורי, תומכת בפרויקט, בפיתוח אתר הבית של ארדואינו, תכנון דגמים חדשים, שיפור סביבת-הפיתוח (IDE), כתיבת תיעוד ומתן תמיכה ובנושאים נוספים, שמקיימים את מיזם הארדואינו והקהילה שסביבו.
 • מבחינה חוקית, רק ארדואינו מקורי, יכול לשאת את הלוגו ואת השם "ארדואינו". החיקויים לא יכולים להקרא בשם זה.

אילו בעיות עשויות להתגלות בחיקויים של ארדואינו?

למרות שרוב חיקויי הארדואינו, הם מוצרים כשירים, שמאפשרים שימוש מלא בלוח, ומימוש פרויקטים שונים בעזרתו, לפעמים אתם עלולים להיתקל בסחורה מאיכות נמוכה, שסובלת מבעיות ולא ניתן ליהנות ממנה באופן מלא. להלן מספר דוגמאות, לקשיים שעלולים להופיע, כשרוכשים חיקויים:

 • הבדלים בחומרה - בחלק מהחיקויים של ארדואינו, ישנם הבדלים בחומרה, בין לוח החיקוי לבין הסכמה של הארדואינו (כל הסכמות מפורסמות בציבור, כחלק ממדיניות "חומרה פתוחה"). זאת מסיבות של חסכון בעלויות, או כדי להבדיל את המוצר שלהם, מהמוצר המקורי. מצב זה נפוץ במוצרים שמוגדרים כ'תואמים', או 'נגזרות' של ארדואינו. במקרה כזה, חשוב למשתמש להשיג את הסכמה החשמלית המעודכנת של המוצר התואם ולא להסתמך על הסכמה של ארדואינו מקורי.
 • אמינות נמוכה - החומרה של החיקויים לא נבדקה לעומק, כפי שנבדק הלוח המקורי ולכן פחות אמינה.
 • קורה שחיקוי אינו פועל בכלל. או אינו "מתעורר" כשמחובר למתח וכדומה. לדוגמה, קורה לפעמים שבמוצר חיקוי, אין Bootloader מתאים, בגלל חוסר הקפדה על בקרת איכות.
 • הרכבה עצמית - ישנם חיקויים שמגיעים כקיט להרכבה עצמית. גם זו דרך להוזיל את מחירו. אם אתם רוכשים מוצר כזה, יש לוודא שיש לכם את היכולות להרכיב אותו כמו שצריך.
 • איכות - באופן כללי, האיכות של החיקויים נמוכה יותר, ביחס לאיכות של המקוריים. מבחינת רכיבים, גימור, אריזה וכדומה.
 • החיקויים לא תמיד תואמים לסכמה המקורית של הארדואינו. לפעמים כתוב "Compatible" והכוונה היא שהתוכנה תרוץ עליו בדיוק כמו שרצה על המקורי, אך ייתכנו שינויים בחומרת החיקוי, לעומת המקורי. דוגמה לשינויים אפשריים:
  • המיקרובקר (MCU), מוחלף בדגם זול (וחלש יותר).
  • תדר מקור-השעון, אינו תואם למקורי. זה עלול לקרות למשל, במקרה שליצרן החיקויים, היה מלאי גדול של גבישים (הרכיב הבסיסי שמייצר את תדר-השעון בארדואינו) ולמרות שתדר הגבישים אינו תואם לתדר של המוצר המקורי, היצרן רצה לנצל אותם, כדי לחסוך בעליות שלו.

האם למתחילים, מומלץ לקנות ארדואינו מקורי או שאפשר להסתפק בחיקוי שלו?

עקב הפוטנציאל לבעיות אפשריות עם חיקויים של ארדואינו, עדיף למתחילים בתחום, לרכוש דגם מקורי כלשהו ולבסס עליו את תקופת ההיכרות והלימוד עם הנושא. אם אתם מחפשים משהו זול, קנו חיקוי שמוגדר כ"תואם" (Compatible). כך אתם רוכשים מוצר שבעצם נראה ופועל כמו מקורי, אך מחירו זול יותר. שימו-לב שלעיתים איכות המוצר בחיקויים הזולים מאד, נמוכה יחסית ולכן אתם עלולים לקבל מוצר פחות טוב. אם אתם רוכשים חיקוי באחד מאתרי המכירות הגדולים, כמו למשל "איביי", וודאו שאתם רוכשים מסוחר שקיבל דירוג גבוה מרוכשים קודמים, ושאין הערות שליליות משמעותיות, לגבי איכות המוצר ופעולתו.

לסיכום

 • באופן כללי, למתחילים עדיף לקנות ארדואינו מקורי ולמנוסים, יש את האפשרות לקנות את אחד מהחיקויים הזולים ולהסתדר איתו.
 • קניית ארדואינו מקורי תורמת לאיכות המוצר, להשארת הפרויקט בחיים ולהרחבת התמיכה בו.
 • למי שכבר יש ניסיון בתחום הארדואינו ואינו נרתע מפעולות כמו צריבת Bootloader או הרכבת ארדואינו מקיט, יכול לחסוך משמעותית בעלויות הרכישה, ללא סיכון משמעותי, אם ירכוש חיקוי מיצרן בעל מוניטין חיובי.

 

תקועים עם פרויקט בארדואינו וצריכים עזרה? צרו קשר