גרסאות (Revisions) של הארדואינו - מה זה?

בשמות של לוחות ארדואינו שונים, מצוינת לעיתים גם גרסת הלוח, מלבד השם עצמו. במקרה שתהיתם האם יש משמעות מאחורי אזכור הגרסה, מאמר זה יסביר מהן "גרסאות של ארדואינו" ולמה נוצרות גרסאות שונות, עבור אותו דגם של לוח?

למה יש גרסאות?

גרסה של ארדואינו, מכונה "רויזיה" (Revision) ומסומנת לרוב, עם האות האנגלית "R" ואחריה סיפרה. למשל הסימון "R2", מציין גרסה שניה של הלוח המקורי. גרסה חדשה שיוצאת, מרמזת שבוצעו שינויים בחומרה שעל הלוח, ביחס לגרסה קודמת, מבלי לשנות את התנהגות הלוח, או לפגוע במפרט או ביכולות שלו. השינוי נועד לרוב להכניס שיפור באופן השימוש בלוח או במאפייניו.

במקרה שלמשתמש כלשהו, יש מערכת חומרה, המתבססת על ארדואינו מגרסה ישנה והוא מעוניין לשדרג, הוא לא צריך לעשות שינויים משמעותיים במערכת, פרט להחלפת הלוח עצמו.

ארדואינו אונו, גרסה 3

 תמונה 1: כיתוב על הגב של ארדואינו אונו גרסה 3

האם כדאי תמיד לקנות, רק את הגרסה האחרונה?

כלל-האצבע במקרה של רכישת לוח ארדואינו חדש הוא, שאם אין לכם דרישות מסויימות, ש"מכריחות" אתכם להשתמש בגרסה ישנה יותר, מומלץ תמיד לקנות את הגרסה החדשה ביותר הקיימת. הגרסה האחרונה, מעידה לרוב, על לוח משופר ביחס לקודמיו.

אם נתייחס לדוגמא, ללוח הפופולארי שנקרא "ארדואינו UNO" , אפשר למצוא שיצאו לו כבר שלוש גרסאות. הגרסה הנוכחית נקראית "UNO R3" (תמונה 1).

בגרסה השניה שיצאה ל-UNO (גרסה R2), הוסף נגד שנועד בזמנו לשפר את יכולת הלוח, להכנס למצב של עדכון קושחה (Firmware).

בגרסה הנוכחית (השלישית-R3), הוכנסו מספר שינויים קטנים, שנועדו לשפר את הלוח, מבלי לפגוע ביכולות קיימות. למשל, הוספו על הלוח פינים בשמות SDA ו-SCL. הפינים הללו מאפשרים חיבור נוח, של התקנים הפועלים בפרוטקול I2C (נקרא גם TWI). וכן הוסף הפין IOREF, שמאפשר למעגלים חיצונים, לזהות את מתח העבודה של הארדואינו ולהתאים את עצמם אליו (חשוב למשל במקרה של חיבור מגן-Shield אל הלוח).

שינויים נוספים בחומרה היו, החלפת הבקר MEGA8U בבקר MEGA16U, לצורך טיפול טוב יותר ב-USB ושיפור המעגל המטפל בביצוע אתחול (Reset).

לסיכום

אם אתם עומדים לרכוש לוח ארדואינו ואין לכם אילוצים כלשהם הקשורים לחומרה, כדאי לבדוק מהי הגרסה החדשה ביותר שקיימת ולוודא שהלוח המיועד, מעודכן. הדבר חשוב בעיקר אם אתם רוכשים דרך האינטרנט, מאתרים בחו"ל כמו איביי ואחרים. לפעמים ישנם סוחרים שמנסים להפטר ממלאי של לוחות בגרסה ישנה, במחיר מוזל. מכיוון שבאתרים הללו, תמיד משתדלים לתת את מלוא הפרטים של המוצר הנמכר (בגלל המדיניות של האתרים, שבד"כ מאפשרת לכם, להחזיר את המוצר במקרה של חוסר שביעות-רצון), יש לכם אפשרות לברר את גרסת הלוח, עוד לפני הרכישה ולוודא שאתם מקבלים את התמורה המירבית לכספכם.

 

תקועים עם פרויקט בארדואינו וצריכים עזרה? צרו קשר