מהם דגמי ה-Pro של ארדואינו והאם מתאימים למתחילים?

ארדואינו (Arduino) הנו שם כולל, למשפחה של לוחות-פיתוח אלקטרוניים, שמאפשרים לחבר אליהם פריטים שונים, בעלי ממשק אלקטרוני ולשלוט על הפריטים, בעזרת תוכנה מתאימה.

ישנם בשוק, מספר סוגים של לוחות ארדואינו, הנבדלים זה מזה בגודל הלוח ובתכונות שהוא מספק. לעיתים, ניתן להתקל בלוחות, שבשמם מופיעה המילה "Pro" (קיצור של המילה Professional - מקצועי). מה מיוחד בלוחות הללו ולמי הם מיועדים?


למה ישנם דגמים הנקראים "פרו" (Pro)?

דגמים של ארדואינו, שבשמם מופיעה המילה "פרו" (Pro), מיועדים לקהל משתמשים בעל נסיון קודם, שמסוגל ורוצה להשתמש בארדואינו שמגיע בתצורה שונה מעט מהתצורה הנפוצה בלוחות הללו. ייתכן גם שדגמי ה-Pro, הם סוג של גרסאות מוזלות של הארדואינו, שמגיעות "מצויידות פחות" מאשר הלוחות הסטנדרטיים וכאמור מיועדות למי שמנוסה ורוצה לוח מוזל, ללא כל התוספות הקיימות בלוחות הרגילים, שלעיתים אינן נדרשות למשתמש.

Arduino Pro Mini

 תמונה 1: ארדואינו Pro Mini

 

מה כדאי למתחיל לקנות, גרסה סטנדרטית או גרסת Pro של הארדואינו?

ישנם מספר הבדלים משמעותיים בין לוח סטנדרטי, לבין כזה שמוגדר כמיועד לקהל מקצועי (Pro). ההבדלים מתבטאים בעיקר בחומרה וגם משתמש שלא מרגיש עדיין "מקצועי" דיו, יוכל להשתמש באחד מלוחות ה-Pro, לאחר לימוד קצר והבנה של הדרישות הנובעות מבחירה בלוח כזה. לפיכך אם הדבר היחיד שחשוב לכם, זה מחיר זול, לכו על אחד מדגמי ה-Pro ותשקיעו קצת יותר זמן, בהבנת ולימוד השימוש בו.

אם המחיר הוא לא מגבלה (בואו נהיה ריאלים, אפילו הארדואינו "היקרים", עולים בדרך-כלל פחות מ-100 ש"ח באיביי), ואתם די מתחילים בתחום הארדואינו ומתלבטים איזה לוח כדאי לכם לקנות, מומלץ לבחור בדגם מעט יקר יותר ולקנות לוח שאינו "Pro", כגון Arduino UNO, שהוא לוח די נוח, להוות את הארדואינו הראשון שלכם ולשמש כלוח שאפשר ללמוד ולהתאמן עליו. לאחר שתרגישו שאתם "שולטים" בחומר, תוכל לעבור הלאה ולרכוש לעצמכם גרסת Pro זולה יותר. כך עושים רבים מהמשתמשים בארדואינו.

מה ההבדלים בין לוח "Pro" ללוח סטנדרטי?

אז מהם בעצם ההבדלים בין לוח סטנדרטי ללוח שנקרא "Pro"?
ראשית יש את נושא העלות. לוחות Pro מכילים פחות חומרה (רכיבים) מאשר בלוח סטנדרטי והם "מורכבים למחצה", כלומר היצרן מרכיב רק את הרכיבים הבסיסיים ומספק למשתמש רכיבים נוספים, להרכבה עצמית לפי צרכיו. לפיכך, ארדואינו Pro נמכרים במחיר זול יותר, יחסית ללוחות הרגילים.

ההבדלים בחומרה בין לוח רגיל ל-Pro, מתבטאים לרוב בנושאים הבאים:

  • ללא קונקטורים - הלוח מגיע ללא קונקטורים שמולחמים עליו ומאפשרים לחבר בנוחות את הארדואינו לעולם החיצון. קיימת הכנה לקונקטור (חורים וסימונים בלוח) ולעיתים מקבלים את הקונקטורים (הפינים) יחד עם הלוח, אך הם לא מולחמים אליו. היצרנים מגדירים זאת, בתור "הזדמנות למשתמש המקצועי, לבחור בקונקטור שהוא רוצה לחבר, או להלחים חוטים ישירות אל הלוח".
  • עבודה עם 5V - רוב לוחות ה-Pro, עובדים במתח של 5V. מכיוון שהעולם היום עובר לעבודה במתחים נמוכים יותר, כגון 3.3V ו-2.7V, אז אם תרצו לחבר רכיב מוכלל (ג'וק) כלשהו אל הארדואינו, אתם צריכים להיות מודעים לכך ולדעת לטפל בנושאים של מתחי הפעולה השונים, בין הלוח לבין הרכיב. כמו-כן, יש את עניין ה"מגנים" (Shileds). "מגן" הוא תוספת חומרה, שניתן לחבר אל הארדואינו, כדי להרחיב את יכולות החומרה שלו. כל מגן עובד במתח הפעלה מסוים ומי שרוצה להשתמש במגן כלשהו, צריך להבין דיו בחומרה, כדי לדעת האם הוא יכול לחבר את המגן הספציפי אל הארדואינו פרו שלו, מבלי שיגרם נזק.
  • אין תמיכה בחיבור ל-USB - זהו כנראה ההבדל המשמעותי ביותר עבור מי שחסר נסיון בעבודה עם ארדואינו. לוחות סטנדרטיים, מגיעים עם חיבור ישיר למחשב, בעזרת כבל USB. החיבור הזה דורש קיום של רכיב מוכלל (ג'וק) מסוים, על-גבי הארדואינו. בדגמים שנקראים Pro, אין את הרכיב המוכלל הזה על הלוח. זה מאפשר להוזיל משמעותית את מחיר הארדואינו, אך מכריח את המשתמש, להכיר את העיקרון של שימוש במתאם USB ל-RS232 חיצוני. כלומר, כדי לתכנת לוח ארדואינו מסוג Pro, אתם זקוקים להתקן חיצוני נוסף, שמאפשר לכתוב קוד (תוכנה), אל זיכרון הארדואינו.
  • בדגמים Pro מסויימים, היצרן מוציא החוצה אל הלוח, פינים נוספים של המיקרובקר, לרוב פינים של ADC, שאינם מופיעים בגרסאות רגילות. כך שבגרסאות אלו, יש מעט יותר יכולות מאשר בגרסאות סטנדרטיות, אפילו אם שניהן כוללות את אותו המיקרובקר. זהו המקרה למשל, בלוח Pro mini של חברת Sparkfun.

 לסיכום

אם אתם עושים את צעדיכם הראשונים בעולם הארדואינו, אל תתפתו לקנות דגם מסוג Pro, בתור הלוח הראשון שלכם. המחיר עשוי להיות מושך, אך הקשיים הטכניים עלולים לעכב אתכם. בתור הארדואינו הראשון, מומלץ לקנות לוח ידידותי יותר. לאחר שתצברו קצת ידע, הבנה וניסיון בלוחות הללו, תוכלו להתקדם לדגמי ה-Pro המוזלים ולהמשיך לפתח לעצמכם פרויקטים אלקטרונים חכמים.

 

תקועים עם פרויקט בארדואינו וצריכים עזרה? צרו קשר