כיצד לאתר דפי-נתונים של רכיב?

כשמפתחים פרויקטים בבית, לעיתים מסתמכים על סכמה חשמלית שמישהו אחר תכנן, בתור הבסיס לפרויקט שלכם. בסכמות כאלו, לפעמים מופיעים רכיבים מוכללים ("ג'וקים") שאתם לא מכירים. כאשר מחפשים את הרכיב באינטרנט, לא תמיד קל למצוא את דפי-הנתונים שלו. במקרים אחרים, אתם נתקלים פתאום ברכיב מוכלל שיש לכם מזמן, ולא מצליחים להזכר למה הוא משמש.

המדריך להלן, מסביר כיצד לאתר דפי נתונים (Data Sheets - DS) של רכיבים באינטרנט, גם אם לא ידועים לכם כל הפרטים של הרכיב.

כל חברת סמי-קונדקטור שמייצרת רכיבים, מפיצה גם את דפי-הנתונים של הרכיבים מתוצרתה. דפי הנתונים כוללים את כל הנתונים הדרושים למפתח, כדי להשתמש ברכיב המסוים. לפיכך, כשאתם מעוניינים להשתמש ברכיב כלשהו, רצוי להשיג את דפי-הנתונים שלו, כבר בתחילת הפרויקט. רוב החברות מפיצות את דפי-הנתונים, בתור קבצים בפורמט pdf. פורמט pdf הוא פורמט קנייני של חברת Adobe, שמאפשר להפיץ מסמכים שכול אחד יכול לקרוא, בעזרת תוכנת-הקריאה המתאימה. תוכנות הקריאה מופצות בחינם ויש הרבה סוגים כאלה. המוכרת ביותר היא "Adobe Reader" של חברת Adobe (התוכנה ניתנת להורדה מאתר החברה).

איתור דפי-נתונים של רכיב עשוי להיות מורכב ממספר שלבים. השלב הראשון הוא הפשוט ביותר והשלבים הבאים נעשים מעט יותר מורכבים, כי זה אומר שלא הצלחתם למצוא את דפי-הנתונים בקלות..

 

איתור דפי נתונים של רכיב

שלב I

הכנסו לאתר של מנוע-החיפוש החביב עליכם (עדיף אחד מהגדולים: Google, Bing או Yahoo) ורשמו את דגם הרכיב כפי שרשום על-פני הרכיב עצמו (או כפי שמופיע בסכמה בה אתם משתמשים), לאחר הדגם הקישו רווח וכתבו את המילה "datasheet" (ללא המרכאות). אם יש לכם מזל או שזה רכיב נפוץ, אחת התוצאות הראשונות תהיה קישור למסמך בפורמט pdf, שמכיל דפי-הנתונים של הרכיב. לדוגמה, כדי לאתר את דפי הנתונים של הרכיב SN74LS04, עליכם לרשום במנוע-החיפוש:

SN74LS04 datasheet

שלב II

אם לא הצלחתם למצוא את דפי-הנתונים בניסיון ראשון, ייתכן שצריך לשנות מעט את הדגם שאתם מחפשים. לפעמים דפי-נתונים מופצים עבור "משפחה של רכיבים". כלומר דפי-הנתונים מתאימים לקבוצה של רכיבים שיש להם מספר דגם דומה, עם "סופית" שמשתנה מרכיב לרכיב. לדוגמה, אם אתם רוצים למצוא דפי-נתונים של רכיב FPGA ממשפחת Cyclone של חברת ALTERA ודגם הרכיב הוא: EP1C12, אך אתם לא מצליחים לאתר את דפי-הנתונים שלו, נסו לחפש "גרסה מקוצרת" של דגם הרכיב. כלומר השמיטו חלק מהספרות או האותיות שבסוף הדגם. בדוגמה לעיל, ניתן לחפש:  "EP1C data sheet". רוב הסיכויים שמנוע-החיפוש יציע לכם דפי-נתונים שרלוונטיים למשפחת הרכיבים הללו ובתוך דפי-הנתונים, תוכלו למצוא מידע על הרכיב המבוקש.

 

שלב III

על-פני רוב הרכיבים מצוייר לוגו של החברה שיצרה את הרכיב. נסו לזהות את הלוגו. ניתן לחפש במנוע-חיפוש, אתרים שמציגים לוגואים של שמות של חברות סמי-קונדקטור, יחד עם הלוגו שלהם. לאחר שתזהו את החברה המייצרת, הכנסו לאתר שלה. בכול האתרים של יצרני הרכיבים, ישנה אפשרות חיפוש. נסו לחפש בכל פעם שורת כיתוב שונה, מאלו שמופיעות על-גבי הרכיב. רוב הסיכויים שעבור אחד הכיתובים, תקבלו מידע מתאים על הרכיב.

 

שלב IV

אם עדיין לא הצלחתם לאתר את דפי-הנתונים במנוע-החיפוש, ייתכן שאתם מחפשים את מספר הדגם הלא-נכון. חזרו לרכיב ובידקו האם רשומים על-פניו מספרים נוספים, בשורות אחרות מלבד השורה העליונה. בצעו שוב חיפוש, הפעם עבור השורות האחרות.

 

אם עדיין לא נמצאו דפי-הנתונים

אם למרות כל נסיונותיכם, לא הצלחתם לאתר את דפי-הנתונים של הרכיב, כדאי לדעת את הדברים הבאים:

  • לפעמים מספר הרכיב אינו רשום על-פניו, אלא מה שמופיע הוא "קוד זיהוי". אם תצליחו לאתר את יצרן הרכיב (למשל לפי הלוגו שלו), כנראה שתצליחו למצוא את פרטי הרכיב באתר היצרן, לפי הקוד המזהה.
  • יש דפי-נתונים שאינם מפורסמים לציבור הרחב, אלא נמסרים רק למפתחים של ציוד אלקטרוני. זה קורה למשל עם רכיבים ייחודיים, כגון רכיבי SOC (System-On-Chip). המפתחים חותמים מול היצרן, שלא יפרסמו את דפי-הנתונים שהם מקבלים לידיהם ולכן קשה לאתר מידע מפורט על רכיבים מסוימים.
  • כדאי להתייעץ בפורומים מקצועיים של אלקטרוניקה, עם עדיפות לפורומים בחו"ל. אם תציגו את השאלה שלכם בפני כמות גדולה של אנשים , ייתכן שאחד מהם נתקל ברכיב האלמוני ויוכל לעזור לכם לזהותו.