כיצד לאתר מקור בעיה, בפרויקט אלקטרוני?

אם אתם מפתחים פרויקט אלקטרוני המכיל מיקרובקר, כגון פרויקט גמר במסגרת לימודים לתעודה (מהנדס, הנדסאי וכדומה) ובין אם במסגרת פרטית (תחביב, פרויקט ביתי), בוודאי נתקלתם במצב, שבו סיימתם להרכיב את כל החומרה הדרושה, כתבתם את הקוד המתבקש ובכל זאת, הפרויקט לא עובד.

אם הגעתם לשלב שאתם מתוסכלים ולא יודעים כיצד לפתור את הבעיה, המשיכו לקרוא. מציאת התקלה היא בסופו של דבר, תהליך מובנה, שדורש בדיקה מסודרת של אלמנטים שונים במעגל האלקטרוני ובסיומו, תצליחו לגלות את המקור לשיבוש. מאמר זה מרכז את הנקודות העיקריות שמאפשרות לאתר בעיה בפרויקט אלקטרוני.

 בדיקות שיטתיות ולוגיות יאפשרו להתמקד במקור התקלה

הנקודות הבאות, מפרטות את הבדיקות הבסיסיות שעליכם לבצע. הבדיקות מתאימות לכל סוג של פרויקט אלקטרוני, שכולל בקר ומריץ תוכנה, המשמשת לשליטה ובקרה על שאר הרכיבים בפרויקט.

  • בידקו שכל רכיב מוכלל (ג'וק) במעגל, מקבל את מתח ההפעלה הדרוש לו. עיינו בדפי-הנתונים של הרכיב, על-מנת לוודא את תקינות הערכים שמדדתם.
  • בידקו עם סקופ שלמיקרובקר יש אות-שעון בתדר המתאים ובעל צורה שנראית תקינה (לרוב, נראה כמו סינוס, בתדר הגביש).
  • וודאו בעזרת סקופ או מד-מתח, שבכל הנקודות הקריטיות בחומרה, קיימים המתחים הנכונים, שאתם מצפים למצוא בהן.
  • בידקו את כל החיבורים החשמליים. חפשו חוטים שהתנתקו או התקצרו.
  • אם חלק מהפרויקט עובד וחלק לא, תתמקדו בחלקים שאינם פועלים. נסו להבין מדוע? תלכו "אחורה" ובדקו האם מגיעים אליהם הסיגנלים המצופים?
  • במקרה שהפרויקט פועל חלקית והוא כולל חומרה ותוכנה, כתבו רוטינות לבדיקת חלקים ספציפיים בפרויקט, כך שתוכלו להתמקד ולהגיע למקור הבעיה.
  • אם ישנם רכיבים דיסקרטים שאתם חושדים שאינם תקינים, בדקו אותם עם ציוד מתאים. אם מדובר על רכיב בעל 2 רגליים (נגד, דיודה וכו'), אפשר להרים רגל אחת באוויר בעזרת מלחם ולבצע את בדיקת הרכיב בנוחות.
  • אם יש רכיבים מוכללים (ג'וקים) שאתם חושדים שהם פגומים, נסו להצליב אותם עם רכיבים חדשים (לעיתים זה מהיר/זול יותר מאשר לבצע בדיקות לכל הרכיבים שסביבם).

מציאת פתרון לתקלה בפרויקט אלקטרוני, הוא תהליך שיטתי שמורכב ממספר שלבים. תחילה יש לבדוק את התשתית - אספקת כח למעגל ומקורות-שעון ובהמשך, יש לבדוק ספציפית, כל-אחד מהרכיבים שעלול להיות הגורם לתקלה במעגל. עבודה מסודרת ולוגית, תאפשר לכם לאתר את התקלה ולתקנה. ככל שתצברו יותר ניסיון בפרוצדורה של איתור תקלות, כך ידרש לכם פחות זמן, למצוא את הסיבה בתקלה הבאה..