טיפים למבחן ההגנה על פרויקט הגמר

"עם סיום הכנת פרויקט גמר וספר הפרויקט, כאמור בחוזר מנהל מה"ט  11-4-50 ("פרויקט גמר - הנדסאים וטכנאים מוסמכים"), נדרש כל סטודנט להבחן על הפרויקט שהכין. עמידה בהגנה על פרויקט גמר הינו אחד התנאים לקבלת דיפלומה של הנדסאי או טכנאי מוסמך, במגמת הלימוד של הסטודנט". (מתוך האתר של מה"ט).

מבחן ההגנה על הפרויקט המעשי, הוא אחד המבחנים האחרונים והחשובים, שיש לעבור בדרך לקבלת תואר הנדסאי או טכנאי. סטודנטים רבים חוששים ואינם יודעים למה לצפות, מכיוון שבאופן טבעי, המבחן הזה מתנהל בצורה שונה, ממבחן סטנדרטי שנערך בכתיבה, ליד השולחן. המאמר להלן, כולל תימצות של נושאים שעלו במבחני הגנה בשנים האחרונות ורוב הסיכויים, שגם המבחן שלכם יתנהל באופן דומה. חשוב לזכור, שבסופו של דבר, רק הבוחן קובע את מהלך המבחן. לפיכך עליכם להתכונן לבחינה ולהכיר היטב את הפרויקט שלכם מכל צדדיו, כדי  שתצליחו לענות על כל שאלה שתעלה.

מבחן ההגנה על הפרויקט המעשי
באופן כללי, מבחן ההגנה מחולק ל-2 חלקים, תיאורטי ומעשי. החלק התיאורטי הוא החלק הראשון בדרך-כלל, ובו תסבירו לבוחן על הפרויקט שיצרתם. תספרו על מטרת הפרויקט, אילו בעיות הוא פותר וכיצד הוא מבצע את תפקידו. הבוחן ישאל שאלות טכניות, שבודקות האם אתם אכן מבינים את פעולת הפרויקט, מבחינת החומרה והתוכנה, האם אתם מכירים את השרטוט החשמלי, יודעים כיצד המעגל החשמלי עובד ושאתם בקיאים בשיקולי תכנון שונים, כמו למה נבחר מיקרובקר מסוים או מדוע יש נגד או דיודה במיקום מסוים במעגל. ייתכן שישאלו אתכם גם כיצד נבחר הערך של נגד במקום מסוים ואז תצטרכו להראות הבנה, באופן חישוב ערך הנגד. רוב התשובות לחלק התיאורטי, אמורות להופיע בחוברת הפרויקט שלכם, או שהייתם אמורים להתקל בתשובה עבורן במהלך בניית הפרויקט.

בחלק המעשי, תצטרכו ראשית להציג את הפרויקט עובד, ובהמשך, תצטרכו לענות לשאלות שמראות הבנה באופן פעולת הפרויקט. לדוגמא, אם הפרויקט שלכם משתמש בתקשורת טורית בכדי לתקשר עם מחשב אישי (PC), הבוחן עשוי לשאול מהו קצב השידור בינהם ולמה נבחר הקצב הזה ולא גבוה יותר. הוא גם עשוי לשאול על מהות הנתונים המשודרים בין הפרויקט ל-PC והאם השידור הוא חד-כיווני (רק מהפרויקט ל-PC או רק מה-PC אל הפרויקט) או בשני הכיוונים. אם השתתפתם בבניית הפרויקט והתכוננתם למבחן, החלק המעשי לא אמור להיות קשה מדי.

שאלות על התוכנה:
חלק מהבוחנים אינם נכנסים "עמוק מדי" אל התוכנה מהסיבה הפשוטה שהם מגיעים מרקע הקשור יותר בחומרה ופחות בתוכנה. עם זאת, כדאי מאד להתכונן גם על החלק של התוכנה, כי ישנם בוחנים שמתעסקים בתוכנה בתעשיה או במסגרות אחרות, וההבנה שלהם טובה ומספקת כדי לשאול שאלות גם על התוכנה בפרויקט שלכם.
כדאי לדעת להסביר באופן כללי את העקרון לפיו עובדת התוכנה. אל תנסו "לפענח" את פעולת התוכנה תוך כדי המבחן, הבוחן עלול לשים לב ולשאול שאלות הבהרה, רק כדי לוודא שאתם אכן יודעים על מה אתם מדברים. כדאי לכתוב קוד מסודר ולהוסיף הערות הסבר במקומות שאינם ברורים מאליהם. ההערות יעזרו לכם במהלך הבחינה, אם הבוחן מצביע על שורה מסוימת, תוכלו לקרוא בזריזות את ההערה שקשורה אליה ותבינו את תפקידה של השורה.

ייתכן שהבוחן יבחר שורה כלשהי בתוכנית ויבקש מכם להסביר מה היא עושה. עליכם להכיר את התוכנית לפחות ברמת "בלוקים" ומה עושה כל בלוק. אם הבוחן שואל לגבי שורה מסוימת, תסבירו לו את תפקידו של כל הבלוק, ויהיה לכם קל לשער ולהסביר גם את תפקידה של אותה שורה בתוך הבלוק.

טיפים לקראת מבחן ההגנה

  • תתאמנו בלדבר דקה אחת רצופה, ללא הפסקות, בה תסבירו  על הפרויקט שיצרתם. תתחילו בלספר מה הוא עושה. תנו רקע על 'בעיה קיימת', כלומר מצב קיים שהפרויקט שלכם אמור לפתור אותו או לשנות אותו לטובה, ואז תסבירו כיצד הפרויקט פותר את הבעיה. תמשיכו את ההסבר תוך כניסה לפרטים הקטנים; תסבירו על המנגנונים הקיימים בבסיס המערכת, ברמת "סכמת מלבנים". תסבירו כיצד כל "מלבן", תורם לפעולה הכללית. דברו על המיקרובקר ועל התוכנית שהוא מריץ ועל תפקידו בבקרה ותיזמון של פעולת המערכת כולה. סכמו את ההסבר תוך הבהרה, כיצד הפעולה המשותפת של כל המכלולים, יוצרת בסופו של דבר מערכת, שמבצעת את ה"משימה", שלשמה נבנה הפרויקט.
  • תקראו את כל הספר פרויקט לקראת הבחינה. רוב הסיכויים הם שגם הבוחן ירפרף בספר-הפרויקט ויבחר את שאלותיו לפי נושאים שמופיעים בספר. כמובן שייתכן שהבוחן מכיר את הפרויקט משנים קודמות ויבחר לשאול אתכם שאלת מחשבה, אבל עדיין, הבסיס להכנה למבחן הוא ספר-הפרויקט ולא הזיכרון שלכם (כלומר, אל תסמכו על המזל, תתכוננו).
  • תתכוננו לשאלה מסוג "ספר לי על בעיה, שנתקלת בה במהלך יצירת הפרויקט וכיצד פתרת אותה". רוב הסיכויים ששאלה כזו או דומה, תעלה במהלך הבחינה. תשובה סבירה לשאלה הזו, מראה לבוחן את רמת המעורבות של הנבחן בפיתוח פרויקט-הגמר שלו. אם בניתם את הפרויקט בצוות, עם שותף נוסף, שבו איתו לפני מבחן ההגנה, ודברו בינכם על התשובה לשאלה הזו, כדי ששניכם תדעו לענות עליה כמו שצריך.
  • אם עשיתם את פרויקט-הגמר עם שותף, תתכוננו לשאלה מהסוג "מה היה חלקך בבניית הפרויקט ומה היה חלקו של שותפך?". התשובה צריכה לשקף שיתוף-פעולה טכני בינכם ולהראות ששניכם תרמתם בחלק המעשי של יצירת פרויקט-הגמר.  אם תספרו לבוחן שהשותף שלכם בנה את החומרה וכתב את התוכנה ואתם אלו שנסעתם לתל-אביב לקנות את הרכיבים וגם הלכתם לאופיס-דיפו לכרוך את החוברות, אל תתפלאו אם תכשלו במבחן או תקבלו ציון נמוך. תפקיד הבוחן הוא לבדוק את התאמתכם לקבלת תואר מקצועי, הוא לא יוכל להעביר אתכם, אם יתרשם שלא התעסקתם מספיק בצד המקצועי של הפרויקט.
  • תחברו את הפרויקט שלכם למתח וזרם אספקה מתאימים, לפני תחילת מבחן ההגנה. כך תהיה לכם הזדמנות לחבר את הפרויקט בלי לחץ ובלי טעויות. אתם אמנם יכולים להמתין לתחילת המבחן ורק אז לחבר את הפרויקט לאספקת-הכח ולהפעיל אותו, אבל אם פתאום תגלו שדווקא ספק-הכח שעומד על השולחן שלכם מקולקל, תצטרכו להתחיל לחפש ספק אחר, בלחץ של זמן. זה ממש לא תורם למצב-רוח רגוע..
  • אם שואלים אתכם שאלה ואתם לא יודעים את התשובה, נסו לצאת מזה באלגנטיות או לענות חלקית. אפשר גם לומר שאתם לא יודעים את התשובה כי דווקא השותף שלכם התעסק בחלק הזה של הפרויקט, אך דעו שזה לא עושה רושם טוב. אם תשתמשו ב"התחמקות" הזו יותר מפעם אחת, זה כבר עלול לפגוע לכם בציון הבחינה. תשתדלו להתכונן למבחן כמו שצריך ולהבין את הפרויקט, מכל האספקטים שלו.
  • תשתדלו להגיע לבחינה עם הפרויקט שעובד. גם אם לא תענו על כל השאלות במאה אחוז, אך תראו הבנה סבירה באופן פעולתו של הפרויקט והפרויקט עובד כמו שצריך, יש סיכוי טוב שתעברו את הבחינה. אם הפרויקט לא עובד, אפילו אם יש לכם "תירוץ טוב", נוצר מין רושם שלילי מהרגע הראשון, ואם במבחן לא תבריקו, קיימת אפשרות שתכשלו.
  • במקרה שבניתם את הפרויקט עם שותף, בהחלט ישנה אפשרות שבבחינה שלו, הוא ישאל שאלות אחרות (המבחן הוא אישי). לפיכך ייתכן שתקבלו ציון סופי שונה זה מזה.
  • המטרה שלכם היא להגיע מרוכזים ומוכנים ככל האפשר. בשבוע שלפני המבחן שבו עם ספר-הפרויקט והשרטוט החשמלי, קראו הכל, וודאו שאתם מבינים הכל, תשאלו את עצמכם שאלות לגבי הפרויקט ותוודאו שאתם יודעים את התשובה. אם לא, תעזרו במנחה או מישהו אחר שמבין.

[המקורות למידע המופיע במאמר: ניסיון אישי (הכותב הוא הנדסאי אלקטרוניקה), שיחות עם הנדסאיי אלקטרוניקה שעשו את מבחן ההגנה על הפרויקט ומידע שנמצא באינטרנט].